درباره دکتر ناصر توحیدی

دكتر ناصر توحيدی در 23 آبانماه 1318 در شهر كاشان به دنيا آمد. ایشان تحصيلات ابتدايی و متوسطه را در كاشان و تهران گذراند و سپس جهت ادامه تحصيل به كشور آلمان غربی عزيمت كرد. در سال 1339 به دانشگاه فنی آخن راه يافت و با اخذ درجه ليسانس و فوق‌ ليسانس در رشته فلزات غيرآهنی و دكتری در رشته متالورژی توليد آهن و فولاد در سال 1348 فارغ‌التحصيل شد. سپس از 1348 تا 1350 به تحقیقات خود در دانشگاه فنی آخن ادامه داد. ناصر توحيدی در سال 1350 از المان بازگشت و به عضويت هئيت علمی گروه مهندسی مواد در دانشگاه تهران در آمد. وی در سال های 1350، 1354، 1356 درجات استادياری، دانشياری و استادی را طی كرد. ایشان چند دوره فرصت مطالعاتی را در دانشگاه ام آی تی آمريكا از 1358 تا 1359، دانشگاه کیس وسترن آمريكا از 1364 تا 1365 شمسي و دانشگاه فني آخن آلمان از 1380 تا 1381 گذراند. ایشان علاوه بر تدريس به امر پژوهش و تحقيق در مؤسسات پژوهشی از جمله وزارت صنايع، گروه ملی صنعتی ایران، شركت ملی فولاد ايران و مجتمع فولاد خراسان نيز پرداخته است. دکتر ناصر توحيدی در بیست و سوم آبان 1388 از دانشگاه تهران بازنشسته شد اما همکاری ایشان کما فی سابق ادامه دارد. دکتر ناصر توحيدی دارای تحقيقاتی پيرامون احيای سنگهای آهن، الگوی رشد، بررسي های فنی اقتصادی و بررسی كنترل كيفيت می‌باشد و افزون بر 150 مقاله داخلی و خارجی دارد.

دکتر توحیدی چندین دوره به عنوان مدیر گروه مهندسی متالورژی و مواد، انتخاب و علاوه بر تدريس نه درس مختلف: ترمودینامیک در متالورژی، تئوری متالورژی، سینتیک در متالورژی، طراحی واحد ها، آماده سازی بار کوره ها، موازنه انرژی و مواد در متالورژی استخراجی، الگوهای متالورژی، احیای مستقیم در متالورژی و مواد، راهنمایی تزهای متعدد را عهده دار و در پژوهش و تحقيق برای صنایع تولید آهن و فولاد همکاری داشته اند.

دکتر توحیدی تاليفاتی پيرامون احيای كانه های آهن، ترموديناميک مهندسی متالورژی، تئوری احيای مستقيم، تكنولوژی احيای مستقيم، سير تكامل توليد آهن و فولاد در ايران و جهان دارد.

تحصیلات

  دکتری، متالورژی ومواد، فنی آخن
۱۳۴۸
  کارشناسی ارشد، متالورژی ومواد، فنی آخن
۱۳۴۴

افتخارات و جوایز

همکاری با دانشگاهها و عضویت ها

دکتر توحیدی با دانشگاه تهران، صنعتی شریف، صنعتی اصفهان، علم و صنعت، دانشگاه کرمان، دانشگاه کاشان، آزاد تهران، آزاد نجف آباد، آزاد تحصیلات تكميلي تهران جنوب، دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج و نیز در فرصت مطالعاتی 1358 تا 1359 شمسي دانشگاه ام آی تی آمریکا (1358 تا 1359 شمسی)، دانشگاه کیس وسترن آمریکا (1364 تا 1365 شمسي) و دانشگاه فني آخن آلمان (1380 تا 1381 شمسی) در فرصت های مطالعاتی همکاری داشته است. ایشان چندین دوره آموزشی برای صنایع فولاد اهواز، شرکت ذوب آهن ایران در طرح قائم، فولاد هرمزگان، شرکت معیار صنعت خاورمیانه، گل گهر کرمان، فولاد خراسان، شرکت فکورصنعت و شرکت قائم رضا برگزار نموده است و :